Blog Image

Propolis, czyli tzw. kit pszczeli, posiada szereg korzystny właściwości dla naszego organizmu. Dlatego też od lat ze względu na wysoką zawartość wielu aktywnych substancji, wykorzystuje się go w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości. Oczywiście powstaje on dzięki pracy pszczół, które do jego produkcji wykorzystują żywicę pąków drzew.

Ogólna charakterystyka propolisu

Kit pszczeli jest lepką i dość gęstą substancją, którą pszczoły wykorzystują również do wyściełania wnętrza ula. W ten sposób dbają one zarówno o uszczelnienie, jak i wzmocnienie jego konstrukcji. Propolis zapewnia również skuteczną ochronę przed różnego rodzaju patogenami w postaci m.in. grzybów, bakterii i wirusów. Jego źródłem są wierzby, topole, olchy, jesiony, dęby, brzozy oraz niektóre drzewa iglaste z uszkodzoną korą w postaci m.in. sosny, świerku oraz jodły. W zależności od tego, jakie składniki roślinne zostaną wykorzystane przez pszczoły podczas jego produkcji, może przybierać inną barwę, począwszy od czerwono-pomarańczową, poprzez żółtozielonkawą, a skończywszy nawet na brunatnej.

Z czego wynikają właściwości prozdrowotne kitu pszczelego?

Propolis w swoim składzie zawiera około 300 substancji aktywnych, gdzie to najliczniejszą grupą związków, są polifenole, do której zaliczyć możemy kwasy fenolowe oraz flawonoidy. Pozostałą część stanowią terpenoidy, polisacharydy, woski oraz mikroelementy w postaci żelaza, miedzi, magnezu, krzemu, fosforu oraz selenu. Dodatkowo jest on bogatym źródłem witaminy A, C, D i E oraz z grupy B.

Przede wszystkim kit pszczeli wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu wspomaga zwalczanie różnego rodzaju grzybów, wirusów i bakterii. Sprawdza się w przypadku leczenia zakażenia paciorkowce. Przyczynia się do hamowania wzrostu grzybów, które mogą przyczynić się do przerostu drożdżaków w przewodzie pokarmowym oraz w drogach rodnych. Doskonale sprawdza się także w przypadku opryszczki pospolitej oraz wirusa zapalenia opon mózgowych.

Propolis posiada także działanie regeneracyjne, dzięki czemu przyczynia się do przyspieszenia odnowy tkanek i ich bliznowacenia. Stąd też zaleca się go m.in. w leczeniu ran pooperacyjnych. Poza tym sprawdza się w przypadku leczenia zarówno przeziębienia, jak i innych infekcji dróg oddechowych, chorób krtani i bólu gardła. Ze względu na posiadane właściwości prozdrowotne, przyczynia się do stymulacji układu immunologicznego, dzięki czemu wzmacnia nie tylko odporność, ale także pozwala zniwelować skutki stresu, wpływając przy tym korzystnie na układ krwionośny.

Dodatkowo kit pszczeli posiada właściwości antyoksydacyjne, łagodzące w chorobach skóry, antyreumatyczne oraz hepatoprotekcyjne.

  • Tagi: